Notice: Only variables should be passed by reference in /home/www/janlasac.cz/domains/mmblog.cz/www/wp-content/themes/thevoux-wp/admin/ot-loader.php on line 329
Svatba I. - MM

Svatba I.

Svatba. Snad každá holka si ji přeje. Každá ji chce mít dokonalou. Každá si už od patnácti představuje, jak bude vypadat její manžel a jejich děti. 🖤

Až na mě. Já jsem byla docela dlouhou dobu přesvědčená o tom, že se vdávat nepotřebuju.

Vraťme se o několik let zpátky. Do doby, kdy jsem ještě neměla děti a pracovala brigádně jako servírka na místě, kde se za víkend konaly klidně 2 svatby. Kolikrát jsem byla svědkem toho, že se rodina u jednoho stolu pohádala do krve. Toho, jak polonahá nevěsta vyběhla z místnosti a za ní běžel manžel její svědkyně, nebo toho, jak ženich odpadl už v 8 večer. Vedle toho samozřejmě byly i krásné svatby plné lásky a skvělých lidí. Přesto se ty pocity ve mně praly. 🤷🏼‍♀️

Když jsem začala chodit s Tomem, bylo mi 17, takže svatba úplně nebyla na místě, tento stav trval až do doby než jsem po gymplu otěhotněla. Tehdy se to s příchodem Máti změnilo a já poprvé pocítila, že je mi nepříjemné, že se nejmenujeme všichni stejně a že Tomáš není můj manžel a že musíme na matriku, kvůli příjmení a tak. A nejvíc jsem nesnášela otázku:

„Kdy bude svatba?“

Jako by to snad záleželo na mě 😏. Doma jsme se o tom s Tomášem nikdy nijak zásadně nebavili. Já jsem na něj, narozdíl od mého otce, nikdy nenaléhala, takže když mě pak požádal o ruku, bylo to fakt nečekaný, krásný a romantický a fakt na to ráda vzpomínám. Věděla jsem, že on je chlap, kterého si opravdu chci vzít  a můj pohled na MANŽELSTVÍ už byl dávno jiný, než tehdy v 17 letech . Nevím, jestli je to tím, že se ze mě stála máma, nebo jsem prostě jen dospěla.

Nečekala jsem, že svatbu stihneme „do roka a do dne“, předpokládala jsem, že nejdřív dostavíme barák a pak budeme řešit svatbu, ale Tomáš to nechtěl zbytečně odkládat na neurčito. Mě samozřejmě převelice potěšilo, že to fakt myslí vážně. Že ten prstýnek nebyl jen dárek k narozkám, nebo nějaký vydařený žertík, ale že si mě fakt chce vzít za ženu. ŽENU. To zní ❤️.

A tak jsme teda začali plánovat. První padla otázka, jestli se vezmeme sami někde na dovolený, nebo klasicky v Čechách s rodinou.

Já totiž naprosto chápu a respektuju rozhodnutí dvou lidí, kteří prostě nechtějí řešit výzdobu a společný oběd a platit za kytky, který zvadnou a nebo to, jestli může tahle sestřenice sedět vedle tety z Moravy a jestli se pak neurazí babička z tátovy strany a podobný blbosti. Faktem totiž je, že se vždycky nějaký takový „problém“ objeví. A ne jeden. Přiznávám, že párkrát, v době plánování, jsem si řekla, že jsme to tak měli udělat. Sami, bez nervů.

ALE! Bylo by nám do konce života líto, že u toho s námi nebyli naší nejbližší, takže plán byl jasnej. Svatba v ČR s rodinou a přáteli ❤️.

Na co myslet, jako první?

MÍSTO – Na tomhle fakt záleží. Je třeba si říct, co od místa na Vaši svatbu očekáváte. Budete mít hodně hostů? Málo? Budou tam děti? Chcete mít obřad v areálu? Je důležité, aby místo bylo blízko vašeho bydliště? Nevadí Vám jet dál? Potřebujete tedy zajistit ubytování? No. Kritérií pro výběr místa je fakt hodně, ale všechno je to samozřejmě o prioritách každého.

FOTOGRAF – Fotograf/ka je na druhém místě, hlavně proto, že většinou mají kalendář nabitý rok dopředu a bývá těžké ukořistit termín. To samé platí i pro kameramany. Zpravidla bývají obsazené hezké termíny, které vychází na víkend ( 6. 6. 2020, 8. 8.  2020 atd). Rozumíme si. Pokud teda víte, koho chcete, neváhejte a svůj termín si rezervujte ❤️.

ŠATY – Měla jsem tu čest navštívit s kamarádkou Salon Le Monika necelé 2 měsíce před její svatbou a řeknu vám, nebylo to moc zábavný 🤔. Paní otevřela knihu a na každý víkend bylo rezervováno klidně 20-30 modelů. Šance, že ty, co se vám zrovna líbí, už budou na Váš termín svatby půjčené, je vskutku velká 😅. Najednou se ten mega výběr zúží opravdu na pár kousků a to je prostě škoda. Já šaty řešila opravdu s předstihem a jsem za to neskutečně ráda, neboť jsem opravdu měla z čeho vybírat. A vybrala jsem fakt dobře 🙏. Šaty mi byly skutečně pohodlné a skvěle mi seděly… až na prsa, kde jsem měla troje vycpávky (vybírala jsem je, když jsem ještě kojila, takže tehdy mi košíčky seděly dokonale 🤔😅😂). Vydržela jsem v nich k překvapení všech až do 23:00. A byly prostě boží.

PRSTÝNKY – Nebuďte takový salámisti, jako my, a řešte snubní prstýnky s dostatečným časovým předstihem 🤭. Fakt🤷🏼‍♀️. Někdo mi tuhle radu asi měl dát, ale bohužel nedal. Tak to udělám já pro budoucí nevěsty. Věřte mi a nenechávejte to na poslední chvíli, ušetří vám to asi tak 3 předmanželské hádky a 10 let života navíc 😅🙏.

My jsme se rozhoupali necelý měsíc před svatbou a už to byl opravdu šibeniční termín. Po zaplacení zálohy mi přišel mail, kde byla předpokládaná doba doručení na 6. 8., takže 2 dny před svatbou. Díky bohu to v Brilas zvládli bravůrně a prstýnky dodali ještě o týden dřív a nám se fakt neskutečně ulevilo, že si nemusíme pořizovat náhradu z poutě. 😅

No a je mi jasné, že spousta z Vás netrpělivě čeká na to, až vám ty naše krasavce ukážu. Už jsem Vás napínala dlouho, takže tady jsou 🤭🤩.

Tohle asi nikdo nečekal. Ani vy, ani my. Ale vidíte správně. Žluté zlato. Stará, dobrá klasika, ke které jsme byli oba velmi skeptičtí a nakonec s ní odešli 🤷🏼‍♀️😊. Povrch obou prstenů je broušený diamantem, tudíž jsou matné. To na nich miluju. Na mém je 36 kamínků. Můžete si vybrat, jestli brilianty, nebo zirkony. Já mám zirkony, protože takových 36 briliatů už opravdu něco stojí. Nedávno mě ale kamarádka přivedla na myšlenku – každé výročí jeden zirkon vyměnit za briliant. Nevím, jestli to v Brilas umožňují, každopádně je to skvělá motivace se následující 36 let nerozvést, haha 😂.

No a takhle hrdě ho zatím Tomáš od svatby nosí 🖤. Zvykl si na něj během pár dní a pochvaluje si, že jsme vybrali dobře. Já musím souhlasit. Jsou božské. Navíc Teda dostupné i v bílém, či růžovém zlatě. Model se jmenuje „Reina„.

Tohle jsou z mého pohledu ty nejzásadnější věci. Místo, fotograf, šaty, prstýnky. Zároveň jsou to taky položky, na kterých jsme se rozhodli nešetřit. I na to ale může mít každý odlišný názor. A je to tak samozřejmě v pořádku . Pro někoho jsou šaty nepodstatné, pro mě byly zásadní. Chtěla jsem si v nich připadat výjimečně a tak se i stalo. 🙏 A takhle je to se vším. Někdo si připlatí za prstýnky a vezme levnějšího fotografa, jiný si kytky natrhá na louce a další si najme agenturu aby bylo vše perfektní.

Na čem se dá ušetřit?

Jestli je tu něco, co nemusí stát majlant, tak je to výzdoba. Stačí kolem sebe mít správný a hlavně ochotný lidi, kteří vám rádi pomůžou. Naše origami jsou toho důkazem. Byl to pěknej vopruz a přesto nikdo neřekl ani slovo.

Tady je pár mých tipů. Jsou to sice drobnosti, ale právě ty dělají všechno takový líbivější.

Palety ( program, popisky, jména snoubenců fotky )

Tohle stálo opravdu pár korun. Palety jsme sehnali zadarmo, v obi jsme koupili bílou barvu na dřevo a zlatý fix a to bylo vlastně všechno. Jak říkám-totální blbost a přitom to udělalo velkou parádu.

Kytky (na sweetbar, na palety, závěsné kytky, na bar)

Kamarádka ve středu otrhala půlku zahrady a okolí jejich domečku, ségra vlítla na pole pro makovice, švagr ostříhal keře u nich na zahradě a heleme se na tu nádheru, která nás nestála ani korunu. Přitom pokud byste chtěli podobnou dekoraci od floristky, připravte si cca 8 tisíc korun.

(Tyhle velké závěsné byly 2 u našeho stolu. Ten provazový závěs je z Jysku, ale už se neprodává. Kytky jsou zapíchané v aranžování hmotě, která se nejprve napustí vodou – to určitě všichni znáte. Mají ji v OBI. ) 

(Těchto menších závěsných květin bylo, tuším 6. Provazový závěs dělala kamarádky šikovná maminka, protože v Jysku už nešly sehnat. Postup nevím, ale je moc šikovná.) 

(Dekorace celé rotundy byla v naší režii a celé to bylo naprosto boží. Hlavně večer, když svítily světýlka) 

(Květinová dekorace na Pánském baru, podobná byla i na dámském baru, na fotokoutku a na stole na dary. Nahoře visí menší závěsná kytka) 

(Tady je skvělá ukázka drobných květinových dekorací na paletách.) 

Svícny, lucerny, světýlka, svíčky 

Přesto, že největší část naší výzdoby tvořili origami, měli jsme každý koutek doladěný ještě dalšími dekoracemi.

Zeleň na stoly jsem měla objednanou od moc šikovné floristky (stejně, jako moji kytku a kytky pro maminky). Ačkoli mi nabízela, že mi zapůjčí i svícny, měla jsem ošéfované svoje. Byl to takový mix, který mi opět půjčila kamarádka. Ta samá, co mi půjčila lucerny, podtácy na sweet a ještě, s pomocí mojí ségry a ostatních, udělala tu květinovou výzdobu, takže díky, Blani. Některé svícny byly z IKEA, něco Jysk. Přiznávám, že jsem se trochu bála, ale nakonec to vypadalo nádherně.

(A takhle to v reálu vypadalo. Mix svícnů a svíčky jsme koupily v IKEA) 

(Všechna dřevěná kola, podtácy pod sladké i lucerna. Drobnosti, které dělají tolik.) 

(Hodně svetýlek poskytují přímo na oboře a něco bylo naše. Světýlka jsou každopádně potřeba.) 

(Dekorace na Dámském baru.)

Odpovědi na otázky :

Brečela jsi? ANO. Hned několikrát 😁. Poprvé když jsem od švagra, který byl zároveň i mým svědkem, dostala překrásné náušnice a svatební noviny, které pro nás se ségrou vyrobili. Pak když mě poprvé viděl táta. Když jsem viděla, jak je Tomáš dojatý u oltáře. Když nám všichni gratulovali. Když nám večer ségra a švagr pustili, jako překvapení, video od všech našich blízkých. To mě úplně dodělalo. 🤧

Využila jsi popůlnoční šaty? Ano, využila. Zhruba po 23 hodině jsem se šla převléct a přezout.

Kdo hlídal děti? Naši. Díky bohu za ně, protože my jsme neměli vůbec čas. Celkově jsem měla pocit, že jsme se nestihli s nikým pořádně bavit, natož obstarávat kluky. Mamce a tátovi jsme hodně vděční, protože nám moc pomohli. Původně jsme měli mít i paní na hlídání, ale pak spousta dětí odpadla, tak jsme to zrušili.

Proč Lanškroun? Protože Tomáš pracuje ve firmě, která má několik restaurací tady u nás a Oboru v La. Oba jsme tam byli, když se otevíralo a máme to tu rádi. Hlavně ale nabízí všechno, co jsme chtěli. Ubytování, luxusní catering, místo pro obřad atd.

Nejdražší položka celé svatby? Pití. 😂 Nechci se tu o cenách úplně dopodrobna rozepisovat, ale jednoznačně to byl byl účet za jídlo, pití a ubytování, které jsme platili všem. Pak byla fotografka a potom šaty.

Šaty pro družičky? Čína. Měla jsem na zkoušku 2 odstíny zelených šatů, ale nedoručili mi je. Pak už nebyl čas riskovat barvy, tak jsem vzala šedý. Najdete je na wish i aliexpresu, jako „multiway bridesmaid long dress“. Stály asi 350 Kč.

Fotokoutek? Instax je můj, koupila jsem 100 ks fotek, album a české samolepky a Fotokoutek byl na světě. Musím říct, že to lidi dost bavilo a my máme fakt krásnou vzpomínku.

Tak. Tímhle bych dnešní počteníčko ukončila. Už tak je to mega dlouhé, takže pokračování zase příště ❤️.

Budu ráda, když mi tady necháte nějaký komentář. Klidně i jen nějakého smajlíka. Děkuji!

Martina

37 komentářů
 1. Máte krásné fotky. Nás točeká v říjnu, tak díky za skvělou inspiraci a moc se těším na další články ❤
  E.

 2. To je nádherný, krásnější svatbu jsem snad nikdy neviděla ❤️ Takováhle by byl muj sen :))

  Jsem stejně stará jako ty, jen jsem ještě na VS.. mas muj naprostý obdiv, jak to všechno skvěle zvladas.. rodinu, péči o kluky.. zorganizovat takovou svatbu

  Moc Vám fandím

 3. Fakt boží taky jsme řešili ale my měli zimní (vánoční) svatbu 22.12.2018. A neměnila bych. Každá si to dělá podle sebe a svých možností. Měli jste to krásné. Blahopřeji Vám. A hlavně spousty krásných let spolu.

 4. Krásné ❤️ Otázka v úvodu „Kdy bude svatba?“ mě pobavila, protože poslední dobou neposlouchám od okolí nic jiného

 5. Marti musím říct, že ty vaše prstýnky v reálu vypadají moc krásně, ale naprosto chápu, že se vám nelíbily na internetu
  Skvělý článek!

 6. Super článek, děkuji za inspiraci. Nás to čeká příští rok 6.6.2020 a je pravda, že jsme místo a fotografa zařizovali víc jak rok před svatbou

 7. Bože věděla jsem, že to bude boží – ale tohle?! Jakože takový lad, dokonalost, decentnost a zároveň né málo ozdob, úžasné a vkusné! A tvé šaty…slovy to nelze popsat! Fotky kouzelné, nejvíce mě dostala ta výzdoba a místo, vše vám na míru! Sedělo to dokonale♥️

 8. Strašně mě to baví číst a přišlo mi to krátký!:) takže se klidne rozepiš ještě víc 🙂 …jo a super fotky

 9. Marti diky za super clanek. Tesim se na pokeacovani A hlavne van preju, at vam to vydrzi cely zivot ❤️

 10. Nádherná a jemná svatba. Přesně takovou si také přeji a Vám přeji jen to nejkrásnější v manželství a spousty roků po společném boku ❤️

 11. Nejde aby mi neukapla slza .. 🙂
  pred dvema roky jsem zazivala taky tohle uzasny stesti a dojeti ..
  k zivotu to proste patri a kazda se ma citit jako princezna a uzit si dvuj den se svou laskou na cely zivot .. <3

 12. Vaše svatba byla prostě snová ❤️ Krásné do detailu.. plánujeme svatbu na příští rok a necham se od Tebe inspirovat! Děkujeme za tvůj čas, který věnuješ IG a blogu a tím s námi vše sdílíš..

  Hodně štěstí ❤️

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>