Notice: Only variables should be passed by reference in /home/www/janlasac.cz/domains/mmblog.cz/www/wp-content/themes/thevoux-wp/admin/ot-loader.php on line 329
Učíme se na NOČNÍK - MM

Učíme se na NOČNÍK

NOČNÍK. Oblíbené téma našich drahých matek, babiček, tchyní, sester, kamarádek a vlastně všech, co už nad ním zvítězily. Dovoluji si tenhle článek zaměřit spíš na nás, ženy♀️, protože chlapi♂️ to přece nehrotěj, žejo.

Jak se říká: „Po bitvě je každý generál.“,  a  mám pocit, že v tomto případě to platí dvojnásob. Ty,  které už svou bitvu s nočníkem mají ÚSPĚŠNĚ za sebou si samozřejmě nezapomínají rýpnout a věřím, že nejsem jediná, koho to unavuje.

„Takovej velkej kluk a ještě nechodí na nočník?“

Nebo ještě lépe ;

„Celé je to o lenosti matky!“

A víte co? Možná je to o lenosti. A co? Myslím si, že není kam spěchat a dřív nebo později se to každé z dětí naučí. Do první třídy s plínou určitě nastupovat nebudou.

Já teda zatím nejsem úplně ten správný člověk, co by měl rozdávat rady, protože od vítězoslavného zvolání: „Maty už umí chodit na nočník“, nás dělí ještě pěknej kus cesty, ale mám tu pár vychytávek, které třeba pomůžou i Vám☺️.

1) NAČASOVÁNÍ ⏰

Je potřeba si uvědomit, že každé dítě je JINÉ a pokud je sousedovic Tonička bez plín už od roka, nemusí to nutně znamenat, že Váš dvouletý Pepíček s plínou je divný nebo opožděný. Osobně nejsem zastánce zbytečného nucení do čehokoli a pokud si dítě ještě neuvědomuje FAKT, že čůrá, považuji za zbytečné začít ho UČIT v pravém slova smyslu (ZVYKAT ho a UČIT jsou dvě odlišné věci). Ve chvíli, kdy začne čůrat a VÍ o tom, tak bych řekla, že to smysl má.

2) VYTRVALOST

Pokud se jednou rozhodnete, že je čas začít, musíte prostě VYDRŽET. Je to stejné jako u uspávání, nebo odstavení. Když povolíte, tak celé dosavadní snažení ztrácí smysl a můžete začít odznovu. Někdy je to samozřejmě dost nepříjemný, často se to opravdu nehodí, ale jiná cesta není (nebo mi není známa).

Četla jsem i názory, že když se plenka jednou sundá, už se za žádnou cenu nemá nasadit. Ani na spaní, ani na ven, ani když jdete nakoupit. No. Já osobně to takhle opravdu nepraktikuji, protože venkovní teplota 5°C se mi nezdá, jako vhodná pro vystrkování žáků z kalhot ven a v noci ho nehodlám 30x převlékat. Navíc teda všechny ženy, co znám odnaučovaly prcky postupně a taky to šlo. Nejdřív bez pleny přes den, pak dopolední spaní a nakonec i v noci, ale to je na každém. Pokud máte ve skříni bezedný komínek prostěradel do postýlky a pevné nervy, můžete zkusit i tuhle metodu.😀

A jak to tedy celé probíhá u nás?

Na nočník jsem Máťu začala dávat, až když se sám posadil, což bylo kolem jednoho roku. Nechápal, co po něm chci, jelikož si ještě neuvědomoval, že vlastně čůrá. V létě jsem ho nechávala často bez plenky, ale úspěšné to nebylo. Krom toho, že mi z nočníku zdrhal, tam ani nic nevytvořil. Pak jsem zkusila koupit prkénko na záchod a postupem času už věděl. A taky z něj neuměl utéct, žejo. Párkrát se mi podařilo vychytat bobek, ale s čůráním to bylo horší.

Od ségry jsem pak dostala typ na skvělou knížku- „Víš, co má v plínce myš?“.

Prohlíželi jsme si ji jen na záchodě a mám pocit, že Máťovi tak nějak pomohla pochopit, že je správné, když potřebu vykoná právě tam. Koneckonců, je to takový tématický čtení, žejo 😂.  Navíc ho fakt baví a je to taková „odměna“ za to, že tam vůbec sedí.

Pro Vaši představu – knížka je o myšce, která potkává další zvířátka. Každé z nich má v plence, která se dá odklopit, bobek. Na konci ukáže svou plenku také myška, ale nic v ní není, protože chodí na nočník a naučí to i ostatní zvířátka. Šikovná krysa.

 

Když už jsme u toho čtení, tak jsem ještě narazila na další super knížku od nakladatelství Svojtka. Jmenuje se „Malý nočník, malá hovínka“ a Maťula ji taky miluje.

Baví ho, že je i „manuální“ a může vysunout část stránek, navíc jsou tam krásné obrázky a věci, které zná.

V této knížce se dozvíme, kam vykonávají potřebu zvířátka, velcí bráchové (Máťa teda říká, že na obrázku je táta, bůh ví proč :)))  ) a nakonec taky malé děti.

No a do třetice vyšla kniha „Co je to hovínko“. Tu mají v oblibě mé, téměř čtyřleté, neteře a myslím, že je určena přesně pro jejich věk. Takže tu určitě nekupujte za účelem, aby dítě pochopilo, že má odložit plínu. Máťovi se sice líbí, že může odkrývat obrázky, ale moc dlouho u ní nevydrží a mně se mu o ní špatně vypráví. Je to holt vyšší level :-D.

 

Teď už ale k věci.

Tentokrát jsem s nočníkem začala na popud mé drahé rodiny.

„Pokud totiž chci, aby byl malý bez plen do narození druhého dítěte, měla bych jako už začít“

Respektive už včera bylo pozdě a tak jsme to s Matym vzali hodně vážně. Pochopitelně. Sundali jsme plenu a nakoupili první slipy. Mimochodem sehnat jeho velikost byl docela oříšek. Nakonec jsem koupila 5 párů za 299 Kč  v F&F  a musím říct, že jsou fakt super. Krásně sedí a materiál je k nezaplacení. V F&F ale měli v jeho velikosti jedny jediný, takže mé další kroky směřovaly do Kiku. Tam jsem ukořistila dokonce i trenkoslipy (fakt super cute záležitost) , ale velikost nesedí ani náhodou. Koupila jsem 92-98 a i našemu deseti kilovému drobátku jsou malé.😡 No ještěže jsem koupila hned čtyři balení po třech kusech, žejo 😂. Žádné inteligentnější obchody tady u nás na vesnici bohužel nemáme. Pak už jen Pepco a tam jsem vždycky narazila na nejmenší velikost 110 a to bylo fakt velký.  V každém případě bacha na Kik a na velikosti.

První den se slipama byl celkem úspěšný. Né, že by si Matyášek sám říkal, ale posazovala jsem ho co 20 minut na záchod a pokaždé se vyčůral (i když třeba jen pár kapek, tak jsem věděla, že zatlačil). Celé dopoledne tímhle stylem  zvládnul bez jediné nehody. Po denním spánku zůstala, k mému údivu, plenka taktéž suchá a my vesele pokračovali celé odpoledne. Počůral se mi jen jednou- u jídla a to jen proto, že jsem podcenila situaci.

Ponaučení z celého dne? Nikdy si neříkejte, že to SNAD ještě vydrží. Nevydrží.

Další den jsme vstali, sundali plínu a během dopoledne se počůral snad 6x. Ani nemusím psát, jak strašně demotivující to bylo. Ale měla jsem v hlavě slova mámy :

„MUSÍŠ VYDRŽET!“.

A tak jsem zatla zuby, pokaždé tomu pacholkovi vysvětlila, že se nic neděje, že se dělá „E-E“ přece na záchod (nebo na nočník)  a že příště musí rychle říct. Mé rady a prosby si vzal ohleduplně k srdci a odpoledne už se počůral jen 5x. Paráda! 😂

Třetí den, tedy ve středu, jsme šli, jako obvykle, na cvičení s dětmi. S plínou. V zápalu hry byla po dvou hodinách celá nacucaná. Domů jsme se vrátili až odpoledne, ale bylo vidět, že mu ten návrat do plen moc neprospěch. 🙄

Další dny jsme byli doma a musím říct, že vidím velký pokrok. Na čůrání si říká převážně sám, ale hodně ho prosazuji i sama. Pro jistotu 😁. Občas ho musím odtrhnout od hraní, čímž ho pochopitelně dost na💩eru a pak ho musím uplatit bonbónkem. Nevím jestli je to úplně výchovný, ale například moje neteř se za bonbónky naučila na ten proklatý nočník chodit, takže občas se nechám inspirovat. Pač vím, že je to taky úspěšná metoda, žejo.

Poslední dva dny měl suchou plenkou i po dvou hodinách venku a to už se mi jeví, jako úspěch 💪. Samozřejmě jsem jen zaujatá těhotná matka, takže moje úsudky jsou pochopitelně zkreslený hormonama a tak, ale prostě jsem na něj pyšná no.😀

A jak to hodlám dělat, když někam vyrazíme?

Narazila jsem na dotazy, jestli s sebou budu teď všude brát nočník. No hele. Moc kámošek, který doma nemaj nočník nemám a pokud se přeci jen ocitnu u někoho bezdětnýho, předpokládám, že záchod mít bude, ne? 🙈

Libovala jsem si, že už s sebou netahám tolik náhradních hader, od doby co Máťa neublinkává. Ale teď je to mnohem horší, takže jestli mě potkáte s krosnou, tak v ní mám nočník, dítě a pět kilo náhradního oblečení. Normálka 😅.

Držte nám teda palce, ať to do toho března zvládneme, protože pokud ne, tak jako matka selžu. Ne. Dělám si srandu. Jen budu muset kupovat dvoje plíny a přebalovat dva zadky. A to bude asi trochu pruda.

Pokud máte ještě nějaké dotazy, pište 😚.

 

Pusu,

Martina a Matyáš

 

 

 

37 komentářů
 1. Ahoj Marti, moc krasne napsane. Mame taky doma Matyska skoro 20mesicniho a zatim se nam na nocnik nedari tak zkusime tve tipy a treba se i nam konecne zadari a kdyz ne…svet se taky nezbori mej se krasne a drzim palecky aby se vam i nadale darilo

 2. Zase super napsané. My malého (11 měsíců) dáváme na nočník vždy, když ho jdu prebalovat, jelikož vždy bylo pravidlo, že jsem sundala plenu a on mě pocural. Takže jsem ho tam začala dávat a vždy tam něco jen. Ale vím, že to ještě nechápe, ale doufám, že pak to bude snazší. No uvidíme a Vám držím palečky

  1. Moc děkuju, doufám, že to bude jen lepší . Vás moc chválím za to, že trénujete 🙂 . I když u dětí je všechno takové nevyzpytatelné a zlom může nastat vždycky, je skvělý, že to zkoušíte. Taky držíme palce :-).

 3. Skvělý! Hned v pondělí jdeme koupit knížku a zkoušet dál. Dneska je to 3.den a jako na houpačce. Někdy se to podaří, někdy ne. Ale musíme vydržet, že jo

  1. Ty začátky jsou těžší, to je pravda :-/, ale když vydržíte, určitě to půjde 🙂 . Máťovi knížky opravdu pomohly, tak budeme držet palce :-* :).

 4. U nás je teda na nočník ještě čas, ale článek je super a přečetla jsem ho na jedno nadechnutí. Suchým slipům zdar! 🙂

 5. Dcera 18.měsiců. Od 10 do 12.měsice krásně chodila na nočník, vlastně byla posazována. Každé ráno se vykadila a curala vetdinou pri kazdem posazeni.., nádhera. Jakmile začala chodit, začla utíkat a konec…. Teď po každém spaní většinou suchá plena, vyčura se, ale jinak hrůza. Teď kupujeme prkénko a knihu a půjdeme od pondělí na to, tak uvidíme….
  Jinak pěkný článek, díky

 6. Dcera 18.měsiců. Od 10 do 12.měsice krásně chodila na nočník, vlastně byla posazována. Každé ráno se vykadila a curala vetdinou pri kazdem posazeni.., nádhera. Jakmile začala chodit, začla utíkat a konec…. Teď po každém spaní většinou suchá plena, vyčura se, ale jinak hrůza. Teď kupujeme prkénko a knihu a půjdeme od pondělí na to, tak uvidíme….
  Jinak pěkný článek, díky

  1. Budeme držet palečky a věřím, že se to prdelka naučí brzy. Chce to prostě vydržet! 🙂

  1. Někdy je to o nervy, ale věřím, že bez plenky to bude pro nás všechny příjemnější 🙂 .

 7. Ahoj Marti, moc dekuju za článek, moje patnáctimesicni Agáta doteď nočník nepochopila, ale posledních pár dní sama od sebe hlásí e-e, když hodí bobek do plíny, tak asi začnem zkoušet klasický wc. Inspirujem se vašima dvacetiminutovkama a uvidíme, snad se zadaří

  1. Ahojky, není zač děkovat :). Já doufám, ze bude nápomocen při učení a snad se to prdelka brzy naučí. Pokud už si sama říká, tak s největší pravděpodobností ví a chápe, že čůrá (kaka), tudíž by mohl být ten správný čas začít . Držíme palce!

 8. ❤❤❤ krasny a poučny članok ako vzdy drzime palce malinky je sikovny aj my uz chodime bez plienky par dni tak nam prajem nech uz na vianoce nemusime plienky kupovat

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>