Notice: Only variables should be passed by reference in /home/www/janlasac.cz/domains/mmblog.cz/www/wp-content/themes/thevoux-wp/admin/ot-loader.php on line 329
VÁNOCE JSOU TADY! - MM

VÁNOCE JSOU TADY!

No. Máme tu listopad, pomalu vrcholí panika kolem Vánoc a já sem vám slíbila pár tipů na 🎄dárky pro mrňouse.🎁

Na okraj bych jen ráda podotkla, že před dvěma lety byla má úžasná neteř stejně stará, jako je letos Maty, takže jsem měla tu čest, vidět, jak vnímají Vánoce takhle malé děti. Po Štědrém dni pronesla větu :

„Vánoce nechceme!“

Dárky ji absolutně nezajímaly, rozbalila si jen jeden a víc nic. Samozřejmě, každé dítě je jiné a třeba zrovna to Vaše může chtít rozbalovat všechno, co pod stromečkem bude, ale my jsme se rozhodli to prostě nehrotit. Máťa pod stromečkem bude mít zhruba šest dárků (včetně těch od babiček)  a věřím, že to bude úplně stačit 😊. Žádná velká očekávání raději nemám 😀. Koneckonců, o dárcích to není a čas, kdy mu bude záležet především na kvantitě, teprve přijde 😂.

Na začátek tedy Máťův dopis Ježíškovi :

Kdo by náhodou nerozluštil mé veledílo, tak tady je nápověda 😂.

 • ALBI Tužka kouzelné čtení
 • DŮM NA PŘEDMĚSTÍ od značky Playmobil
 • TRAKTOR SE ZVÍŘÁTKY od značky Kiddieland
 • BAGR od značky Cat
 • KRTEČEK
 • ČEPICE
 • PONOŽKY ( to je u nás takový zvyk)

Setkala jsem se s dotazem, zda se nebojím, že Albi tužku zničí. No hele. Samozřejmě, že kdybych mu ji nechala bez dozoru, tak s ní někde švihne. Tak uvědomělý zatím není (a bůh ví, jestli vůbec bude 😅), tudíž mu podobné věci, jako jsou knížky, pexesa, stavebnice, tiskátka, pastelky …no prostě nic, co by mohl zničit (nebo s nimiž by mohl něco zničit) nenechávám. Jinak si s Albi tužkou hraje často u neteře a hrozně se mu líbí. Mně se zase líbí, že je to věc na několik několik let (pokud ji nezlikviduje 😂). Dají se dokupovat nejrůznější knížky, angličtina, atlas světa , 3D farma, zpívánky, hry. No prostě pecka.

Dům na předměstí byl jasnou volbou, když jsme se rozhodovali,  jaký dům Máťovi pořídit. Miluje je totiž všechny. Ať už v knížce, nebo pro panenky. Nejprve jsem koukala po dřevěném, ale pak mi cvrnknul do nosu tenhle. Jednak oceňuji, že není celý růžový a druhak je určen pro děti od roka a půl, což se mi zdá opravdu ideální. Například i pro to, že komponenty jsou dostatečně velké, tudíž se nemusíte bát, že dítě něco spolkne.

Traktor se zvířátky jsem viděla u jedné maminky na instagramu, která hrozně ho chválila. Naše dítě je kluk tělem i duší a miluje všechno, co má kola, takže traktor taková sázka na jistotu.

Bagr vybíral taťka a ten se trefí vždycky, žejo 🙄. Máťa bude určitě nadšený hlavně proto,  že vydává různé zvuky. A já jakbysmet. Drtičů nervů není nikdy dost 😂.

Kvůli Krtkovi Matyáš ztropil hysterickou scénu v hračkářství. Nabízela jsem mu, že mu koupím takového malého, ale ten byl pánovi málo, takže babička obstarala pořádného.

Tak teď už ale typy pro vás.

1. Kreativní hračky
 • TISKÁTKA  – doporučuji zařadit do sekce „Nenechávat samotným dětem“ 👍. Tiskání je u nás momentálně každodenní aktivitou a doporučuji konkrétně tento typ tiskátek – RAZÍTKA ALADINE STAMPO BABY. Mají super tvar, který se dětem hezky drží, jasný otisk a inkoust je pratelný a nezávadný. Víc už tiskátka asi umět nemůžou😂. Zkrátka ideální pro mrňata 😊.
 • FOUKACÍ FIXY 
 • PLASTELÍNA /MODELÍNA 
2. Rozvíjející hračky
 • PEXESO  – to u nás teď fakt frčí. 😊Hrajeme ho většinou obrázky nahoru (tedy aby je viděl), já mu řeknu, aby našel např. pejska, Máťa najde oba obrázky, symbolicky jim dá pusinku a úklidí do krabičky. Pak taky klasickou hru, kdy jsou kartičky obrázkem dolů, ale vyberu mu třeba jen čtyři dvojice, abych ho neodradila. On otočí první a pak postupně otáčí ostatní karty, než najde tu správnou do páru. Doporučuji jakékoliv pexeso z pevného materiálu.

(obtížnost obrázků je rozlišena čísly dole)

 • SKLÁDAČKA  SE  ZVÍŘÁTKY  – u téhle hry vydrží maximálně 2x za sebou, ale princip chápe dobře a myslím, že pro psychomotorický vývoj dětiček, je jako dělaná 👍.

 • TVARY– tohle snad každý chápe a zná 😊. Máťovi dává zabrat trefit se hlavně do kytičky, ale myslím, že určitě seženete i něco s jednoduššími tvary 😊.

 • MOZAIKA KLOBOUČKY  – klasika, kterou pamatuji z dětství. Velikost kloboučků není úplně v souladu s Matyho věkem, ale i tahle hra patří do kategorie „nenechávát samotným dětem“. Maty teda naštěstí ani není ten typ dítěte, co všechno strká do pusy. Zato pod gauč, to joo 😂. V každým případě, pokud na dítě dáváte pozor, nemělo by nic spolknout 😊. Co se samotné hry týče, tak Máťu ani tak nebaví kloboučky zapichovat, jako je pak „vypichovat“ z druhé strany destičky pryč 🙄.

 • OBLÉKACÍ MEDVÍDEK – bůh ví proč, ale zásadně vybírá hlavu, kde méďa brečí 😂. Jinak je to taková blbinka, ale na pro rozvoj motoriky a orientaci prostoru ( hlava patří nahoru, nohy dolů)  je to fajn. Navíc je potřeba ty hračky střídat, protože má za chvíli všechno okoukaný a dělá s tím jen blbosti 🙄. No a až bude starší, tak by třeba mohl zvládnout outfit i sladit 😂.

 • KROUŽKY – ačkoliv se zdá, že je to blbost, tak pro děti není vůbec jednoduchý poskládat kroužky správně podle velikosti. Máťa se na nich naučil rozeznat základní barvy.

XYLOFON– Tak ten je z Pepca za pár  korun. Maty ho dostal už minulé Vánoce a teda musím říct, že už udělal takový radosti, že jsem to snad ani nečekala. Krom toho, že do něj s velkou vášní buší, tak stejně jako u kroužků, vkládá kuličky podle barev do otvorů.

 

3. Pohybové
 • Motorka – Klasika, ale i tak je to prostě super věc 🙂. Drandí na ni teda hlavně venku (podle toho taky vypadají kolečka).

 • Autíčko – to tuším dostal taky kolem prvních narozenin a stále je aktuální. Když nemůžu něco najít, zaručeně to schoval do kufru 😂.

 • Kočárek – jako já vím, že to není moc klučičí, ale Matyho prostě baví vozit mimi 😀. Máme to jako takový nácvik na mladšího bráchu.
4. Zábava
 • Mašinka na ovládání – Koupeno v Lidlu za 350,- a vděčnější věc teda dloooouho nedostal. Mašina jede totiž sama, aniž by musel používat ovládání, svítí a ještě troubí. Hotovej ráj 😀.

Tak a víc mě toho nenapadá 😁. Pokud máte i vy nějaké tipy, můžete je pro ostatní maminky hodit do komentáře. Určitě to ocení.

Tak šťastné a veselé 😘.

Martina

5 komentářů
 1. Jako vždy super článek ❤ díky za inspiraci!
  U nás letošní Vánoce budou ve znamení „dřeva“ Dřevěná kuchyňka-Ikea, dřevěné doplňky,dřevěné hračky na rozvoj jemné motoriky a pak hadřiky.
  Pak od babičky teepee do pokojíku, na které se těším hlavně já

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>